مردم آذربایجان همیشه در صحنه

اگر تاریخ ۱۰۰ ساله کشور را ورق بزنیم، تبریز به ‌عنوان کانون مبارزات اسلامی مطرح بوده است. آذربایجان در طول تاریخ ایران همواره نقش و اهمیت خاصی داشته است، چه در دوران پیش از اسلام و چه ایران دوران اسلامی، اما نقشی که آذربایجان در تاریخ معاصر ایران بر عهده داشته است بسیار مهم و قابل توجه است. با آغاز نهضت حضرت امام خمینی یک ارتباط آشکار میان دو شهر قم و تبریز به نظر می رسد. به عنوان نمونه همان روزی که مدرسه فیضیه قم به خاک و خون کشیده شد، مدرسه طالبیه تبریز نیز مورد هجوم نیروهای نظامی شاه واقع گردید. شهر تبریز در میان چند شهر مهم ایران در حرکتهای انقلابی از جایگاه ویژهای برخوردار است که تبلور عینی آن قیام شورانگیز ۲۹ بهمن است.

چهل روز پس از قیام ۱۹ دی در اربعین شهدای آن قیام در برخی از شهرها عزای عمومی اعلام شد. شهرهای قم و تبریز یکپارچه تعطیل گردید. در تبریز، دانشگاه، بازار و مدارس بکلی تعطیل شد و دهها هزار نفر از مردم برای شرکت در مجلس ختمی که قرار بود در مسجد جامع میرزا یوسف آقا تشکیل شود به سمت آن مسجد روی آوردند. شهر تبریز در اربعین شهدای قم به صورت شهر جنگ زده درآمد و حکومت نظامی در آن اعلام شد. مضمون شعارهایی که مردم در آن روز سر می دادند طرفداری از نهضت امام خمینی، سرنگونی رژیم طاغوت، برقراری عدالت اسلامی و رفع ظلم و ستمی بود که توسط پلیس و ساواک بر مردم حاکم شده بود.

مردم سلحشور و قهرمان آذربایجان و تبریز از همان ابتدای انقلاب اسلامی در تمامی صحنه‌های سرنوشت‌ساز حضور داشته و خواهند داشت، مردم آذربایجان در روز هفتم اسفندماه بار دیگر با حضور در پای صندوق‌های رای با رهبری بیعت کرده و آگاهانه به کاندیدای مورد نظر خود رای خواهند داد تا بتوانند ضمن تعیین سرنوشت کشور و سپردن آینده ۴ ساله کشور به افرادی  کاردان و شایسته، موفقیت روزافزون  انقلاب با برکت اسلامی را  در عرصه‌های داخلی و بین المللی  را تضمین کنند. همانگونه که  رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها فرموده‌اند شرکت در انتخابات یک وظیفه ملی و شرعی است و امید است مردم انقلابی و آگاه آذربایجان این بار نیز به مانند گذشته به این وظیفه خود عمل کرده و حماسه‌ای دیگر بیافرینند.

مطلب پیشنهادی

شماره ۹۷۳ روزنامه سراسری عجب شیر

شماره ۹۷۲ روزنامه سراسری عجب شیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://www.20script.ir