تورم به نفع دارندگان ثروت

خانم خانه‌دار، آقای کارمند، حتی کاسب محله نیز از افزایش قیمت‌ها یا تورم شکایت دارند و آن را پدیده‌ای بسیار بد می‌شناسند.  وقتی که به صحبت دولت و سیاستمداران گوش می‌دهیم همه در ریشه‌کن نمودن تورم بحث می‌کنند، و وعده کمتر شدن یا حذف تورم را می‌دهند. با در نظر گرفتن اظهار نظرگروه‌های مختلف افراد جامعه و همچنین دولت و سیاستمداران شاید جای تردید نباشد که تورم یک اتفاق یا پدیده بد است.

اگر مردم براساس تجربیات گذشته خود و یا بر مبنای قرائن دیگری پیش‌بینی کنند که در آینده نزدیک قیمت‌ها همچنان رو به افزایش خواهد بود طبعاً میزان مخارج و خریدهای خود را ـ حتی اگر میزان درآمدشان ثابت باشد ـ افزایش خواهد داد. (از طریق استقراض) از طرف دیگر، تولیدکنندگان و فروشندگان هم تا حد ممکن از فروش و عرضه کالاهای خود به امید افزایش قیمت آن‌ها در آینده خودداری خواهند کرد. بدیهی است که این جابجایی عرضه و تقاضا در زمان دارای اثر مستقیم و فوری بر قیمت است.

بروز پدیده‌های دیگر از قبیل جنگ و انقلاب و یا حتی به حکومت رسیدن یک جناح خاص سیاسی می‌تواند انتظارات تورمی خاص خودش را شکل دهد، و چه کسانی از تورم زیان می‌برند، و چه کسانی سود؟ این تصور عامیانه که همه از تورم زیان می‌برند کاملا خطاست. در واقع تورم برای بعضی از مردم به منزله مالیات و برای برخی دیگر نوعی سوبسید است.

بر همین اساس، مسئله تورم یک معضل بزرگی است که به دنبال خود آثار نامطلوب اقتصادی و اجتماعی به بار می‌آورد. تورم، قیمت‌ها و ساختمان، درآمدها را تغییر می‌دهد و در هدایت تولیدات و سرمایه‌گذاری انحراف ایجاد می‌کند و تردیدی نیست که در پیدایش تورم سیستم بانکی با اعتباراتی که می‌دهد و دولت نیز با کسری بودجه‌ای که در برنامه‌های خود می‌پذیرد در بروز شدت تورم دخالت کامل دارند.

تورم شدید و بسیار شدید علاوه بر ایجاد عدم تعادل در الگوی توزیع درآمد موجب افزایش بی‌عدالتی و تشدید نابرابری‌های اجتماعی می‌شود و چون قدرت خرید طبقات کم درآمد جامعه را به سود طبقه پردرآمد و ثروتمند به طور مستمر کاهش می‌دهد و ضمناً از آن‌جا که افراد طبقه متوسط جامعه را به فقر و فلاکت می‌اندازد و آن‌ها را «مزد بگیر» می‌کند، برای ثبات سیاسی، اجتماعی جامعه خطرناک بوده و می‌تواند تنش‌ها و ناآرامی‌های سیاسی، اجتماعی ایجاد نماید.

مطلب پیشنهادی

شماره ۹۷۳ روزنامه سراسری عجب شیر

شماره ۹۷۲ روزنامه سراسری عجب شیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://www.20script.ir